تبلیغات
دیدار - كشف یك سیاه چاله
 

كشف یك سیاه چاله

نوشته شده توسط :مجتبی اسلامی
یکشنبه 3 بهمن 1389-04:14 ب.ظ

ستاره شناسان آمریکایی با استفاده از تلسکوپهای هابل و VLA در نیومکزیکو موفق شدند در یک کهکشان بسیار کوچک سیاه چاله عظیمی را پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این سئوال از دیرباز نزد ستاره شناسان مطرح بوده است که در دوران کودکی جهان، کهکشانها چگونه تشکیل شدند اکنون دانشمندان دانشگاه ویرجینیا با کمک تلسکوپ فضایی هابل و تلسکوپ رصدخانه VLA در نیومکزیکو یک سیاه چاله بسیار عظیم را در یک کهکشان کوتوله کشف کردند که می تواند به حل این معما کمک کند.

هر کهکشان بزرگ در مرکز خود یک سیاه چاله بسیار عظیم دارد که در اطراف آن یک گروه مرکزی از ستارگان می چرخد.

معمای بزرگ دانشمندان این است که اول سیاه چاله تشکیل شده است یا این گروه مرکزی ستارگان؟ در واقع این مسئله نجومی معمای معروف اول مرغ بود یا تخم مرغ را یادآوری می کند.

اکنون این رصدهای جدید که در طیف پرتوهای ایکس و امواج رادیویی که از کهکشان کوتوله Henize 2-10 انجام شده است نشان داد که این کهکشان بدون گروه مرکزی ستارگان است و در مرکز خود یک سیاه چاله بسیار عظیم دارد که بزرگی آن حدود یک چهارم بزرگی سیاه چاله مرکزی کهکشان راه شیری است.

Henize 2-10 یک کهکشان کوتوله است که شکلی نامنظم دارد و شبیه به کهکشانهای اولیه است. بنابراین به اعتقاد دانشمندان، سیاه چاله مرکزی آن قبل از تشکیل گروه مرکزی ستارگان شکل گرفته است.

براساس گزارش نشنال جغرافی، این محققان در این خصوص توضیح دادند: "بی شک این کشف برای این نظریه که اول سیاه چاله ها متولد می شوند بسیار جالب است اما این به معنی حل کامل معما نیست چراکه ما هنوز نمی دانیم چند روش برای تشکیل کهکشانها وجود دارد."





درباره وبلاگ:



آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:









The Theme Being Used Is MihanBlog Created By ThemeBox